Kada metas pakeisti seną prailgintuvą nauju? Pagrindiniai požymiai, kurių negalima ignoruoti
Namuose ir darbo aplinkoje naudojami elektros prailgintuvai yra tapę neatsiejama kasdienybės dalimi. Jie padeda mums patogiai pasiekti elektros energiją ten, kur įprastų rozetių nepakanka. Tačiau ne visi žino, kad šie įrenginiai turi savo tarnavimo laiką, kuriam pasibaigus jie gali tapti ne tik neveiksmingi, bet ir pavojingi. Kaip atpažinti, kad jūsų senas prailgintuvas jau prašosi būti pakeistas nauju?
Matomi fiziniai pažeidimai – pavojaus signalas
Pirmasis ir akivaizdžiausias ženklas – matomi fiziniai pažeidimai. Jei pastebite įtrūkimus korpuse, pažeistą ar susidėvėjusią izoliaciją, sulankstytas vietas ar net nedidelius įpjovimus kabelyje, tai rimtas signalas. Tokie pažeidimai ne tik mažina prietaiso efektyvumą, bet ir kelia realų elektros smūgio ar net gaisro pavojų. Ypač dėmesingai reikėtų tikrinti vietas, kur laidas jungiasi su korpusu, nes ten dažniausiai atsiranda pirmieji susidėvėjimo požymiai.
Perkaitimas – tylus, bet pavojingas požymis
Jei prailgintuvas įprastos apkrovos metu tampa neįprastai karštas, tai ženklas, kad jo vidiniai komponentai sensta. Chroniškas perkaitimas gali lemti vidinių grandinių gedimą ir sukelti trumpąjį jungimą. Jeigu jaučiate neįprastą kvapą, girdite dzirziančius garsus ar pastebite dūmus – nedelsiant nutraukite prailgintuvo naudojimą. Modernesni prailgintuvai turi pagerintą šilumos išsklaidymo technologiją, kuri ženkliai sumažina perkaitimo riziką net esant didesnėms apkrovoms.
Nestabilūs elektros lizdai
Kai prailgintuvo lizdai tampa laisvi ir kištukai iškrenta arba prastai kontaktuoja, tai signalizuoja apie susidėvėjusį vidaus mechanizmą. Toks nestabilumas ne tik trukdo elektros prietaisų darbui, bet ir gali sukelti kibirkščiavimą, kas yra potencialus gaisro šaltinis. Pastebėtas kibirkščiavimas ar žybčiojimas jungiant prietaisus yra ypač pavojingas ženklas, reikalaujantis nedelsiant nutraukti prailgintuvo naudojimą.
Apsauginių funkcijų nebuvimas
Senesnio tipo prailgintuvai dažnai neturi šiuolaikinių apsaugos funkcijų, tokių kaip apsauga nuo viršįtampių ar automatinis išjungimas perkrovos atveju. Šiandieniniai modeliai siūlo kompleksinę apsaugą, kuri užtikrina ne tik jūsų, bet ir jūsų brangių elektronikos prietaisų saugumą. Apsauga nuo viršįtampių tampa ypač aktuali esant nestabiliam elektros tinklui ar dažniems atmosferiniams reiškiniams, kurie gali sukelti staigius įtampos šuolius.
Elektros išlaidų padidėjimas
Pastebėjote augančias elektros sąskaitas, nors jūsų naudojimo įpročiai nepasikeitė? Tai gali būti ženklas, kad prailgintuvas tapo neefektyvus ir eikvoja energiją dėl padidėjusios vidinės varžos. Senesnio tipo prailgintuvai neretai turi prastesnės kokybės komponentus, kurie laikui bėgant praranda savo efektyvumą ir pradeda „ėsti” energiją. Nauji modeliai dažnai turi energiją taupančias funkcijas, tokias kaip automatinis nenaudojamų lizdų išjungimas.
Naujesni modeliai – didesnis patogumas ir funkcionalumas
Šiuolaikiniai prailgintuvai siūlo daug papildomų funkcijų, kurios gali ženkliai pagerinti jūsų kasdienybę – USB jungtys tiesiogiai įkrauti mobiliuosius įrenginius, belaidžio įkrovimo funkcijos, valdymas per programėlę ar netgi integruota apsauga nuo vaikų. Kai kurie modeliai turi LED indikatorius, rodančius, kurie lizdai yra aktyvūs, ar net įmontuotus laikmačius, leidžiančius automatiškai įjungti ir išjungti prietaisus pagal nustatytą grafiką.
Ilgesnio laido privalumai
Naujesni modeliai dažnai siūlo ilgesnius laidus, pagamintus iš kokybiškesnių medžiagų. Tai ne tik suteikia didesnį lankstumą išdėstant elektros prietaisus, bet ir sumažina poreikį jungti kelis prailgintuvus į vieną, kas yra viena dažniausių elektros saugos taisyklių pažeidimų namuose.
Kada pirkti naują?
Elektros saugos ekspertai rekomenduoja keisti buitinius prailgintuvus kas 3-5 metus, net jei nėra akivaizdžių pažeidimų. Intensyviai naudojamus ar pramonėje taikomus – dar dažniau. Svarbu suprasti, kad prailgintuvo kaina nėra ta sritis, kur verta taupyti. Investicija į kokybišką, patikimo gamintojo produktą atsiperka ne tik ilgaamžiškumu, bet ir užtikrina jūsų namų saugumą.
Naujausios kartos modeliai ne tik užtikrina didesnį saugumą, bet ir siūlo geresnes energijos taupymo galimybes bei patogesnį naudojimą. Daugelis šiuolaikinių prailgintuvų turi papildomą privalumą – jie yra estetiškesni ir geriau prisitaiko prie šiuolaikinio interjero.
Saugumo ekspertai primena – taupymas naudojant seną ir potencialiai nesaugų prailgintuvą gali kainuoti daug brangiau nei investicija į naują, patikimą modelį. Jūsų ir jūsų artimųjų saugumas visada turėtų būti prioritetas.